תאורה יכולה להחמיא או לגרוע מעיצוב של מטבחים, ולכן, מומלץ לתת דגש רב על התאורה במטבח. בכדי לעצב מטבח בצורה מקצועית יותר יש להכיר את הפתרונות השכיחים של תאורה למטבחים ולשלבם בעיצוב המטבח בצורה נכונה.

כאשר חושבים על עיצוב של מטבחים הדבר הראשון שקופץ לרוב האנשים בראש הוא שצריך להשקיע בדלפק המטבח ובארונות המטבח, בעוד שמשתנה התאורה במטבח בדרך כלל נזנח על ידי מרבית האנשים. אנשים שמחדשים מטבח ולא למדו עיצוב מטבחים לא תופסים את נושא התאורה כעניין חשוב לעיצוב של המטבח, אך ההיפך הוא הנכון. כל מעצב המטבחים מתחיל מודע לחשיבות של תאורה חזקה המשתלבת עם סגנון עיצוב המטבח והאלמנטים השונים של המטבח.

תאורה חזקה ואור טבעי

האם אי פעם תהיתם למה מטבחים במסעדות נראים כל כך יוקרתיים לעומת מטבחים פרטיים? אז סיכוי גדול שהסיבה לכך היא התאורה. מטבח שמואר בחוזקה ובצורה חכמה ניראה הרבה יותר מרשים ממטבח שלא מואר כהלכה. אז חשוב לקבל כמה שיותר אור בחדר המטבח, ואם מדברים על אור אז אין ספק שהצורה הכי זולה להאיר את המטבח היא עם אור טבעי במהלך היום. מומלץ לשקול להתקין חלונות מטבח גדולים שיאפשרו לקבל מקסימום אור טבעי במהלך היום, במיוחד אם המטבח שלכם אינו פונה לכיוון הזריחה.

לאחר מכן, חשוב לבחור גופי תאורה מלאכותיים מסוגים שונים אשר מחזקים את עיצוב המטבח ועונים לכם על הצרכים הפונקציונאליים בשימוש המטבח. מטבחים מודרניים המעוצבים נכונה מבחינת תכנון תאורה יכללו כמה מפתרונות התאורה הבאים במטבח:

אורות מטבח תלויים

גופי תאורה התלויים מהתקרה מעניקים מקסימום אור למטבח. בין אם אתם מחליטים להתקין אורות תלויים מינימליים מלד או בין אם אתם מחליטים להיות נועזים ולשלב נברשות תאורה גדולות, זוהי תהיה הדרך הכי טובה שלכם להאיר את המטבח בשעות הערב. יש המון אפשרויות וסגנונות של גופי תאורה תלויים למטבחים במחירים משתנים. אתם כמובן יכולים ללכת על הפתרונות הזולים יותר של גופי תאורה עם בתים מאלומיניום ופלסטיק, או לחילופין, ללכת על נורות תאורה תלויים איכותיים יותר מגופי אל חלד או נברשות כרום.

חשוב להדגיש שברוב המטבחים מומלץ לשלב מספר פתרונות תאורה תלויים בחלקים שונים של המטבח בכדי לייצר שכבות של תאורה שמשתלבות עם העיצוב הכולל. המטבח שלכם לא בהכרח יכול להסתפק רק עם גוף תאורה גדול אחד המותקן במרכז המטבח, אלא רוב הסיכויים שתדרשו לשלב עוד גופי תאורה תלויים בחלקים אחרים של המטבח כמו מעל האי במטבח או באזור הכניסה למטבח. משמעות הדבר היא שיש לכם את האפשרות להתקין גופי תאורה שונים במקומות שונים במטבח בכדי לקבל מספר שכבות תאורה שידלקו בהתאם לצורך שלכם.

אורות מובנים בארונות המטבח

פתרונות תאורה שמאוד פופולאריים בסגנון המטבחים המודרניים הם תאורת לד מובנת בתוך ארונות המטבח. פתרון תאורה זה מעניק אור מעומעם במקומות אסטרטגיים שיאירו לאורך מתאר המטבח. אורות אלו משומשים לרוב בשעות הלילה המאוחרות במידה ולא רוצים להדליק יותר מדי אור בכדי להפריע לכלל הדיירים בבית. נוסף לכך, מדובר על אורות מאוד חסכוניים שמתאימים למקרים בהם צריך להאיר את המטבח שלא מתרחשת בו עבודת בישול.

אורות מטבח מונחים

פתרונות תאורה אלו מתאימים למטבחים אשר יש בהם כל הזמן תנועה ותזוזה של עבודה. היתרון הגדול של אורות מונחים היא האפשרות להניח אותם איפה שאנו רוצים ולהאיר אזור מסוים שבה עובדים כמו אזור הכיריים למשל. ניתן לרכוש גופי תאורה ניידים מותאמים למטבחים בשלל חנויות כלי בית. מומלץ לרכוש אורות מונחים המותאמים לעבודה במטבח, מדובר על אורות קטנים אשר מוגנים מכניסה של נוזלים ולא מתלכלכים בקלות משאריות אוכל.