מטבחים צריכים לשרת את כל בני המשפחה, את המבוגרים וגם את הילדים. לכן חשוב לדאוג לבצע התאמת מטבח לילדים במידה ויש ילדים בבית. הנה מגוון דרכים דרכן אתם יכולים להפוך את המטבח למקום נוח יותר לילדים שלכם.

המטבח צריך להיות מותאם גם לשימוש ילדים במידה וגרים בבית ילדים קטנים בגילאים של 3 ומעלה. כמובן שילדים לא מבשלים במטבח אך הם בהחלט יושבים לאכול במטבח וצריכים לפעמים להגיע לחפצים מסוימים במטבח. נוסף על כך, המטבח הוא מקום מצוין בכדי ללמד ילדים על תזונה ושיתוף פעולה דרך בישול ביחד עם כל המשפחה ולכן מאוד מומלץ לעצב מטבחים עם מחשבה על התאמה לילדים קטנים.

על מנת להתאים מטבחים לילדים קטנים יש מצד אחד לדאוג לשמור על בטיחות הילדים במטבח, ובמקביל, לדאוג לכך שהמטבח יהיה נגיש ומזמין לילדים. הנה כמה דרכים בהן אתם יכולים להפוך את המטבח למקום כיף ונגיש יותר לילדים שלכם.

הקימו פינת ישיבה קטנה לילדים

במקום להכריח את הילדים לשבת בכיסאות גדולים ובשולחן הגבוה של פינת האוכל הרגילה, אפשר להקים פינת ישיבה עם שולחן נמוך וכיסאות קטנים לילדים. ניתן למצוא במגוון חנויות כיסאות קטנים ושולחן נמוך מפלסטיק שיאפשרו לילדים לשבת בנוח יותר בארוחות הקטנות הלא משפחתיות.

הוסיפו מפת שולחן מניילון

ילדים קטנים נוטים לעשות הרבה לכלוך כאשר הם אוכלים, אז כדאי לכסות את השולחן שבו אוכלים הילדים במפת ניילון עבה. מפות הניילון קלות לניקוי עם סמרטוט ולא צוברות קפלים במהירות, כך שאתם מקבלים הגנה מלאה לשולחן. אתם גם יכולים לרכוש מפת ניילון צבעונית בכדי להוסיף קצת צבע וכיף לעיצוב המטבח.

הגדרת אזור בישול לילדים

יצירה של אזור בישול המותאם לילדים היא דרך מצוינת לערב את הילדים בתהליך הכנת האוכל בבית, בנוסף לכך, מחקרים הראו שבישול משפר את המוטוריקה של הילד ועוזר לפיתוח חוש היצירתיות שלו. שקלו במהלך תכנון מטבח להוסיף אזור בישול לילדים.

נצלו את האי במטבח לטובת הילדים

במידה ויש לכם מטבח קטן שלא מאפשר לכם לשים שולחן נמוך לילדים או אזור בישול מותאם, אתם יכולים תמיד להשתמש באי המטבח לטובת הילדים. אפשר למשל לקנות שרפרף מטבחים שהילדים יוכלו לשבת גבוה ליד האי לארוחות שלהם או בכדי להשתתף בתהליך הבישול.

מגדירים ארון אחד לשימוש הילדים

אתם לא רוצים שהילדים יפתחו את ארונות המטבח ויגעו בכלי מטבח שונים שיכולים להיות מסוכנים, לכן רוב מעצבי המטבחים ממליצים להורים של ילדים קטנים להגדיר ארון נמוך אחד שבו יונחו כל החפצים הבטוחים לשימוש הילדים כמו סכו"ם פלסטיק וכו'. כאשר יש ארון אחד שהילדים יודעים שבו כל הדברים שהם צריכים נמצא שם, אין להם סיבה לפתוח ארונות מטבח אחרים.

משקיעים במגנטים למקררים

אם אתם רוצים לשמור על הילד שלכם עסוק בזמן שאתם מכינים ארוחה במטבח מגנטים מעניינים יכולים לעשות את העבודה אז כדאי לתלות כמה מגנטים נחמדים על המקרר. נוסף על כך, אתם יכולים לקנות מגנטים של אותיות ומספרים בכדי להפוך את החוויה ללמידה.

דאגו שהאוכל יהיה נגיש לילדים

מומלץ לעצב מטבחים בצורה שבה ילדים יכולים להיות יותר עצמיים במטבח. דאגו לשמור על האוכל של הילדים במקומות נגישים עבורם לקחת אותו בלי עזרה שלכם. למשל ממתקים יכולים להיות מונחים בארון נמוך ייעודי ומעדנים יונחו במדפים הנמוכים של המקרר.

מכשירי חשמל יונחו מחוץ להישג ידם של הילדים

אחד הדברים החשובים ביותר בבטיחות השימוש של ילדים במטבח הוא לדאוג לכך שמכשירי החשמל במטבח יהיו מחוץ להישג ידם של הילדים. מומלץ לשמור על כל מכשירי החשמל כמה שיותר קרוב לקיר, על מנת שהילדים לא בטעות ימשכו את המכשיר מדלפק המטבח, ולהתקין הגנות כפתורים בתנור ובמדיח הכלים.