תכנון מטבח דורש ידע מקצועי בעיצוב ומחשבה רבה על מגוון רחב של נושאים עיצוביים ושימושיים. העצות הבאות בנושא עיצוב מטבחים יכולות לסייע לכם לעצב בעיצוב ותכנון המטבח.

כאשר מתכננים ומעצבים מטבח ישנם כל כך הרבה נושאים שיש לקחת בחשבון, החל מהסטייל של המטבח ועד לצרכי השימוש הקטנים ביותר של  דיירי הבית ביום יום.
מעבר להחלטות המרכזיות של עיצוב מטבח, כמו למשל מתאר המטבח או הסגנון המרכזי של המטבח, יש עוד נושאים רבים אחרים שיש לתת עליהם דגש.
גם ההחלטות הקטנות ביותר לגבי תכנון מטבח יכולות להיות מורכבות, ויכול להיות שגם אתם מתקשים לקחת החלטות עיצוביות שונות.
ריכזנו עבורכם מספר עצות מועילות ממומחים בתחום של עיצוב מטבחים על מנת לעזור לכם בעיצוב המטבח.

כדאי לחלק את גודל המטבח לשלושה תחומי פעילות שווים

מעצבי מטבחים רבים בוחרים במהלך תכנון מתאר מטבח לחלק את שטח החלל לשלושה תחומי פעילות שווים בגודלם. תחומים אלו הם אזור הבישול, איזור הניקיון והשטיפה, ואזור ההסעדה.

ברגע שמחלקים את האזור לשלושה חלקים שווים, זה מאפשר להתמקד במהלך עיצוב המטבח על כל חלק בנפרד בכדי להשיג מיקום אופטימלי.

יש למקם מכשירי חשמל גדולים במטבח ליעילות בישול

מטבחים מעוצבים בשטח עבודה אופטימלי הם מטבחים אשר שלושת החלקים החשובים בבישול (מקרר, כיור ותנור) יוצרים משולש שבתוכו אפשר לנוע בחופשיות במהלך עבודות הבישול במטבח.
כמו כן, חשוב לדאוג שתתאפשר תנועה חלקה בין הכיור, המקרר והתנור בלי אובייקט שמפריע לכך כגון דלפק אי או שולחן פינת אוכל.

ארונות מטבח זולים הם לא בהכרח בחירה רעה

אם אתם מוגבלים על ידי תקציב נמוך לשיפוץ מטבח, אין ספק שהדרך הכי טובה לחסוך בעלויות של עיצוב מטבחים הוא על ארונות המטבח והמגירות.
בעוד שהרבה מומחים של עיצוב מטבחים ממליצים לבחור ארונות מטבח איכותיים ככל הניתן גם אם יש להשקיע יותר כסף, חשוב לדעת שעדיין יש מטבחים מעוצבים שמאפשרים לכם ליהנות משני העולמות.
אתם יכולים לבחור בארונות מטבח איכותיים עם גימור מאוד פשוט, למשל גימור לבן, בעלות נמוכה יחסית לאיכות הגבוהה של עבודת הנגרות והצבע המורכבות.
נוסף על כך, יש הרבה חברות מטבחים אשר מציעות מטבחים במבצע עם ארונות מטבח איכותיים מדגמים של שנה שעברה במחירים אטרקטיביים.

גוונים בהירים דואגים יותר לשמירה על מראה נקי במטבח

ישנו מגוון רחב של עיצובים למטבחים בכל הגוונים והצבעים, אך רוב המומחים עדיין ממליצים לבחור בגוונים בהירים יותר לדלפק שיש המטבח ולכיור. הסיבה לכך היא, שסימני מים ולכלוך פחות בולטים על משטחים בהירים.
אם אתם נוהגים לבשל הרבה והמטבח נמצא בשימוש תכוף,  כדאי לשקול ללכת יותר לכיוון של מטבחים מעוצבים בגוונים בהירים.

יש לתת עדיפות לאור טבעי

עצה זו מתאימה לרוב החדרים בבית, ובמיוחד לעיצוב מטבחים וסלונים. בחדרים הגדולים בבית בהן יש פעילות ערה, מומלץ לנסות ולהכניס כמה שיותר אור טבעי מבחוץ.
רוב מעצבי המטבחים דואגים להציב חלונות גדולים במטבח ולתכנן את מתאר המטבח כך שאזור הבישול יקבל כמה שיותר אור מבחוץ.

צריכה להיות התאמה בין ארונות המטבח והדלפק לריצוף המטבח

אחת הטעויות הגדולות של הרבה בעלי דירות אשר בוחרים מטבח מקטלוג מטבחים היא, שהם שוכחים לבחון את ההתאמה בין גווני המטבח (גוון ארונות המטבח ודלפק השיש) עם אריחי הרצפה של המטבח.
אי התאמה בגוונים תייצר התנגשות ויזואלית בין הרצפה לשאר החדר ותעניק מראה לא אחיד לכל חלל המטבח.

אין צורך להחזיק מכשירי חשמל מיותרים במטבח

עיצוב המטבח והמראה הכללי שלו אסטטי הרבה יותר ללא העמסה מיותרת של מכשירי חשמל על דלפק השיש של המטבח וברחבי המטבח. רוב הסיכויים שיש כמה מכשירי חשמל שאתם חושבים להציב במטבח שאתם לא באמת משתמשים בהם על בסיס קבוע.
ערכו רשימה של כל מכשירי החשמל החיוניים ביותר עבורכם ביום יום. כל מכשיר חשמלי שלא נמצא ברשימה הזאת, אתם לא דואגים לו למקום במטבח.