הרבה זוגות המשפצים או בונים לא מקדישים מחשבה בנושא חלונות מטבח וההשתלבות שלהם במטבח החדש שהם עומדים להתקין בבית, אבל לחלונות מטבח הם חלק בלתי נפרד משיקולי העיצוב של מטבחים וחשוב לשים לב למספר נושאים כאשר מתאימים בין המטבח לחלונות המטבח.

המטבח הוא ככל הנראה החדר החשוב ביותר בבית, במיוחד אם אתם חיים בבית שיש בו הרבה בישולים וכל המשפחה רגילה לשבת סביב פינת האוכל במטבח. אך למרות שהמטבח הוא אחד החדרים החשובים ביותר בבית, הרבה אנשים לא שמים מספיק דגש על נושאים שונים בעיצוב המטבח כגון למשל התאמה של החלל המקיף את המטבח, לעיצוב המטבח עצמו. חלק מרכזי בחלל זה הן כמובן חלונות מטבח.

במקרה של בנייה חדשה, בחירה נכונה של חלונות המטבח יכולה לשדרג משמעותית את העיצוב של המטבח, וגם את היעילות של הבישול היום יומי במטבח. אז כאשר אתם מחפשים מטבח חדש לבית, הנה מספר דגשים שכדאי לשים לב אליהם שבוחרים את החלונות עבור המטבח.

1. המטבח חייב להיות מואר ככל הניתן

המטבח הוא אחד החדרים הפרקטיים ביותר בבית וחדר שבו המשפחה נמצאת זמן רב, לכן מאוד חשוב לדאוג שהמטבח מקבל מספיק אור בכל שעות היממה. יש לדאוג להתקנן חלונות מטבח  מספיק גדולים בכדי שייכנס מספיק אור טבעי במהלך היום, אלו שאינם ברי מזל והמטבח שלהם פונה לכיוון מערב צריכים לדאוג להתקין חלונות גדולים ככל הניתן במטבח על מנת לקבל כמה שיותר אור טבעי במהלך היום.

2. החלונות צריכים לספק אוורור במטבח

חשוב שחלונות המטבח יהיו נוחים לפתיחה ושיותקנו במקומות שמאפשרים מקסימום אוורור במטבח על מנת למנוע הצטברות של ריחות לא נעימים ואדי בישול. התקנת חלונות עיצוביים שלא נפתחים כהלכה יכולה ליצור בעיות רבות של הצטברות עובש וריח בקירות.

3. חלונות קלים לניקוי חוסכים זמן

מטבחים נוטים להתלכלך בקלות רבה בגלל כל פעולות הבישול השונות המתבצעות במטבח. הפעולות הכי קטנות במטבחים, החל מקילוף ירקות ועד לבישול סירים גדולים של אוכל יוצרים אדים ורסיסים שמצטברים על חלונות המטבח. חלונות מטבח צריכים להיות קלים לניקוי עם חומרי הניקוי הפשוטים ביותר בכדי למנוע עבודה קשה שמנקים את המטבח כל יום.

4. אפשרות לנעילה של החלונות

בבתים פרטיים בהם המטבח בקומה הראשונה או בדירות בהן יש ילדים קטנים, חשוב לוודא כי חלונות המטבח מותקנים עם מנעולי ביטחון שימנעו פריצה לבית או טיפוס של אחד הילדים הקטנים מחוץ לחלון.

5. התקנה של חלון גבוה אחד לפחות

חלונות גבוהים בסגנון שמשות זכוכית מתאימים מאוד למטבח מכיוון שהם מאפשרים לקבל מקסימום אור טבעי ואוורור, האור הטבעי מאיר טוב יותר ככל שהחלון גבוה יותר והאדים שעולים מעלה יוצאים בקלות יותר החוצה שהחלון גבוה. מומלץ להתקין לפחות חלון גבוה אחד במטבח מעל הכיריים בכדי לקבל מקסימום אוורור במהלך הבישול.

6. לא מתקינים חלונות עם מסגרת עץ

אסור להתקין חלונות עם מסגרת עץ מכיוון שעץ סופג את הלחות של הבישולים ומתחיל להירקב עם הזמן. רוב המעצבים ממליצים להתקין רק חלונות מטבחים ממסגרת אלומיניום או ברזל.

7. עיצוב חלונות המטבח והעיצוב הכולל של המטבח

בדרך כלל ההתקנה של חלונות המטבח מתבצע אחרי ההתקנה של המטבח עצמו, אז חשוב לתת דגש על נושא ההתאמה בין העיצוב של המטבח לעיצוב של החלונות. חלונות המטבח צריכים להיות מותאמים בצבע ובסגנון למטבח עד כמה שניתן. לדוגמה רק חלונות לבנים יכולים להתאים לעיצוב של מטבחים מעוצבים בלבן.

8. חלונות המטבח צריכים להעניק פרטיות

צריך לדאוג שהחלונות יאפשרו פרטיות מלאה במטבח מפני שכנים ועוברים ברחוב. בין אם מדובר על מטבח בקומה ראשונה שפונה לרחוב או בין מדובר על מטבח בדירת בניין מגורים שפונה לדירה אחרת. פתרונות אפשריים לחלונות יכולים להיות חלונות אטומים או מיקום החלונות בפינות המטבח.